Příchod Nového roku každý slaví většinou dle svých možností, financí a zájmů. Tento den je v naší republice, ale i v jiných zemích světa státním svátkem. K tomuto svátku se také váže spousta tradic, některé země mají své individuální zvyklosti a tak se vyplatí vycestovat na poslední dny roku za poznáním do cizích krajů. Někteří z vás už vycestují na celé Vánoční svátky, někdy i za nákupy, .
silvestrovský ohňostroj

Ve Skotsku a Anglii věří, že první host v novém roce má být muž a přinese do domu štěstí. Ve Walesu chodí malé děti od domu k domu a zpívají novoroční písně, za což dostávají různé sladkosti. V Číně mají všichni hlavní dveře domu červené, má to symbolizovat štěstí a lásku. V Rakousku se hojně rozšířilo darování talismanů ve tvaru prasátek pro štěstí. V Austrálii bývají velkolepé oslavy a trvají po dobu šesti dnů. Japonsko má dvě nejznámější tradice, Otoshidama a Mochi. Dětem se dávají peníze, hodnotu určuje věk dítěte a připravují různé rýžové koláče, které slouží především jako dekorace. Ve Španělsku se zase s údery kostelních hodin pojídá 12 zrn hroznů a v Rumunsku se tančí ve strašidelných kostýmech, které mají zahnat zlé duchy.
vánoční čaj

Je mnoho zajímavých tradic a každá země si tu svou udržuje po mnoho let.

V naší zemi oslavy také provází velkolepost, nadšení a různé slavnosti. Ve městech se pořádají trhy a lidé v zimě mohou popíjet tradiční svařák. O půlnoci se podává ovar s křenem a na Nový rok se má jíst čočka, která zaručí dostatek financí. V dřívějších dobách byly na Nový rok obdarovávání čeledíni a děvečky, případně jejich děti.
vánoční trh

Před Silvestrem by měl proběhnout úklid na následující rok, tedy převléct povlečení, vytřít, vyprat a pozor – na Nový rok pak nesmí hospodyňkám zůstat prádlo viset na šňůře! Tradice silvestrovských veselic začala až po 2. světové válce. Do té doby totiž byly oslavy zakázané až do Tří králů. Poslední noc v roce má mít magickou moc: co si vysníte, to by se vám mělo splnit.

Ohodnoťte příspěvek