Menstruace: Ženské trápení

Menstruaci sice většina žen nenávidí nebo alespoň nemá ráda. Těžko bychom hledali ženu, která vám poví, jak si tyto dny a hlavně dny před menstruací užívá nebo se na ně těší. Důvodů je celá řada:
•    nepříjemné bolesti – před (PMS) i v průběhu prvních dní,
•    nekomfortnost – kdo by pořád chtěl hlídat, zda mu náhodou krev nezašpinila oblečení,
•    náladovost – hormony se ženami v tomto období opravdu značně cloumají,
•    pocit nafouklosti, zhoršená kvalita pleti.
 
I přes tyto nepříjemné faktory se najdou ženy, které sice menstruaci rády nemají, ale vyhlížejí ji, kdy konečně ty dny přijdou. Pomíjíme nyní ženy, které se obávají nechtěného těhotenství a netrpělivě zkoušejí testy a modlí se, ať jsou negativní. Dneska se chceme zaměřit naopak na menší skupinu žen, které trpí dlouhými či žádnými periodami a necítí se tak býti ženami.
 

Menstruace dokáže potrápit

Každá žena zažila, že ji cyklus vynechal, dostavil se předčasně či opožděně. Mnoho žen užívá hormonální antikoncepci, která cyklus nepřirozeně reguluje a vyvolává tzv. umělé cykly, které jsou ale pravidelné. Nicméně nějaké zpoždění je běžný jev, vždyť je to jenom příroda. Na druhou stranu, jsou mezi ženami ty, které si skutečně cykly musí vyvolávat. Už jste někdy slyšeli o syndromu polycystických ovarií?
 

PCOS

Zkratka výše zmíněného syndromu v angličtině zní PCOS. Co se pod tímto názvem skrývá? Jde o ženské onemocnění, kterým trpí přibližně 10 % populace žen. Mezi nejčastějšími symptomy naleznete:
A.     dlouhá perioda či žádná – anovulační,
B.     cysty na vaječnících,
C.     přibírání na váze, někdy i samotná cukrovka,
D.     nadměrné ochlupení, mastná pleť.
 
Jedná se o hormonální nemoc, která ovlivňuje plodnost ženy a tím samozřejmě i její psychiku. Není se proto čemu divit, že ženy trpící touto chorobou netrpělivě očekávají, zdali konečně budou menstruovat. Obzvlášť v případě, že by rády otěhotněly.
 
Zatím neexistuje žádná léčba tohoto syndromu, pouze jsou různými druhy prášků zmírňovány jednotlivé symptomy.
 
Ženy, buďte rádi za přirozenou a pravidelnou menstruaci každý měsíc. Vaše tělo funguje, jak má.

You Might Also Like