Solární sprcha ohřívá vodu zdarma

Sluneční energie je spojité spektrum elektromagnetického záření, které lze pomyslně rozdělit do více složek. Jednou z nich je záření tepelné a nikdo z nás není na pochybách, že díky slunci je zemský povrch dostatečně prohříván. Střídání ročních období způsobuje změnu úhlu dopadu slunečních paprsků, což pocítíme hlavně v zimě a v létě. Množství přijatého tepla je ovšem možné využít i k ohřevu vody v umělých nádržích.

sprchová atrakce u bazénu
Jednou z možností ohřevu vody jsou také solární sprchy
https://www.chlorito.cz/solarni-sprcha. Základ konstrukce tvoří zásobník, který je připojen na vodovodní potrubí pomocí zahradní hadice, v něm se voda dokáže zahřát na teplotu 45 stupňů již během několika hodin. Sprcha by měla být také využívána pravidelně, aby se voda uvnitř zásobníku častěji obměňovala a nedocházelo k množení nežádoucích bakterií. Vhodnější je také zakoupit výrobek zhotovený z nerezové oceli, kde se bakterie neusazují na stěnách zásobníku, na rozdíl od výrobků z plastu.

Jak velkou sprchu zvolit

Velikost sprchy určuje objem zásobníku. Při práci na zahradě pro oplachování rukou a obličeje stačí jen malé nádrže o objemu 8 – 10 litrů. Tam se voda také zahřívá rychleji a pro tyto účely je zařízení plně dostačující.

Pro krátké sprchování již vystačíme s 20 litry vody, ideální velikost pro běžný provoz zahradního bazénu je pak 35 litrů. Ta je také nejprodávanějším výrobkem a patří dnes k běžnému bazénovému příslušenství.
sprchující se chlapec

Zásobníky jsou konstruovány v různých tvarech, většinou jsou válcové nebo ve tvaru kuželu, který zároveň tvoří stabilní základnu celého zařízení. Jeho součástí je i směsná baterie, napouštěcí ventil, sprchová růžice a u některých typů i ventil na oplachování nohou. Ceny solárních sprch vždy odpovídají jejich velikosti a zvolenému materiálu, jde však o finančně přijatelné a dostupné příslušenství k bazénu, případně ideální zařízení pro bezplatný ohřev užitkové či pitné vody při pohybu v exteriéru.

You Might Also Like