Jak dnes bydlíme


Staré dobré sídliště
Bydlet na sídlišti dnes sice není žádná ostuda, ale určitě to není považováno za lepší bydlení. Panelákový byt si často pronajímají lidé s nižšími příjmy nebo mladí, kteří hledají první levné bydlení. Panelák může být celkem pohodlným místem pro život seniorů, protože na sídlištích je dostatek zastávek MHD, obchodů s potravinami, kadeřnických salonů, cukráren i lékařských zařízení. Navíc v panelákovém bytě je tepleji než v domě, který stojí samostatně, a obyvatelům odpadá také péče o zahradu, střechu, fasádu a další časově i finančně náročné aktivity.
část sídliště
Problémem je hlavně špatná zvuková izolace, což se s hlučnými sousedy může stát noční můrou. Nicméně panelákové byty jsou cenově dostupné a na sídliště jezdí hromadná doprava, což může být rozhodující obzvlášť ve velkých městech.

Domky, domy, vily
Přesto se mnoho mladých rodin i lidí ve středním věku raději zadluží, aby mělo vlastní vysněné bydlení. Postavit si vlastní dům se stalo „českým snem“ už na začátku 90. let. Od té doby vyrostlo kolem měst mnoho satelitních městeček, kde je každý dům svým vlastním architektonickým „skvostem“. Postavit dům si dovede kdekdo, někdo i svépomocí. Výsledky jsou někdy tristní, ale většinou je příjemné projíždět takovým nově vzniklým městečkem a představovat si, co se za těmi pastelově barevnými zdmi odehrává.
moderní dům
Největší nevýhodou života na satelitu je zdlouhavé cestování do práce, které se prodraží a mnohdy trvá i několik hodin denně. Ve světových metropolích je několikahodinové dojíždění do práce zcela běžné, ale Česká republika není tak lidnatá země, aby každé ráno musel pracující strávit hodinu v dopravní zácpě. Na nápor dojíždějících ze satelitů zatím nedokázala dopravní infrastruktura zareagovat, a to se možná už nikdy nezmění.
Rostou jako houby po dešti
Pokud nechcete daleko dojíždět a staré byty vám nahání husí kůži, není problém vybrat si na trhu se zbrusu novými byty či řadovými domky. Nových bytovek a řadovek se dnes staví mraky, ale poměr cena/kvalita je jemně řečeno sporný. Domy se staví příliš rychle, za pomoci málo kvalifikované pracovní síly a architekti se většinou ani nesnaží začlenit novou zástavbu do té stávající. Ceny jsou pro průměrně vydělávajícího člověka přemrštěné, a tak není výjimkou, že se mladý pár zadluží na dvacet let, aby za pět let zjistil, že zdi jeho domova začínají praskat.
bar v kuchyni
Doma je doma
Ať už bydlíte kdekoliv, důležité je připadat si tam jako doma. Když už chcete investovat do bydlení, myslete přitom na budoucnost. Dlouhé dojíždění do práce je opravdu ubíjející a bude to čím dál horší. Pokud plánujete děti, sledujte přítomnost čistých parků, hřišť a rodin s dětmi v okolí. Určitě nechcete vychovávat dítě v blízkosti parku plného feťáků. Pokud nevydržíte bez kina nebo knihovny, nestěhujte se na druhou stranu města. A než si s někým vezmete hypotéku, buďte si jisti, že se s vámi dotyčný nebo dotyčná za rok nerozvede. Nebyli byste první ani poslední.
 

You Might Also Like