Dnešní domovy pro seniory

Změnit místo svého domova je těžké i pro rodiny, které se rozhodují se přestěhovat. Ještě těžší je to ovšem v tom okamžiku, kdy má člověk pocit, že nic jiného mu nezbývá. Stejně složité je to i pro příbuzné, kteří řeší, jaký je ten nejlepší způsob, jak se postarat o blízkého člověka, který mu dal život, vychovával ho a celý život byl připraven pomoci.

Ale je v dnešní době pobyt v domově pro seniory opravdu tak hrozný? Co tam vlastně na vaše blízké čeká?

Existují samozřejmě záležitosti, s kterými se senior musí smířit. Ale pobytem v takovémto zařízení i získá. Takže vždy je důležité napsat si při rozhodování všechna pro a proti a správně se rozhodnout.

Nevýhody pobytu seniora v domově

 Jednou z větších obtíží je vždy zvyknout si na daný řád. Každý nový senior, který do takového domova přichází, měl ve svém původním domově určité zvyky, kdy vstával, kdy chodil spát, kdy jedl, kdy prováděl hygienu. Pracovníci se samozřejmě snaží přizpůsobit se zvyklostem seniorů, ale někdy to úplně nejde.

  Další z problému, na který si senioři v domovech stěžují, je spolubydlící. Samostatných pokojů je velmi málo a jsou drahé. Proto se připravte na to, že budete bydlet pravděpodobně na dvoulůžkovém pokoji, což může někdy znamenat problémy v komunikaci, a to například při využívání koupelny, při sledování televizních programů i při nočním svícení apod.
 

Výhody pobytu seniora v domově

  Jedním z důležitých psychologických momentů je fakt, že člověk není sám.
  Kromě vrstevníků, mezi kterými si jako senior zcela jistě brzy najdete nějakou tu spřízněnou duši, je ohromnou výhodou neustálý zdravotní dozor.
  Senioři ocení i pravidelnou teplou a vyváženou stravu.
 
Kromě společnosti ostatních mohou senioři využívat nabídek kulturního a společenského vyžití. Domovy často pořádají a nabízejí svým klientům výlety, návštěvy divadel, ale výhodou jsou i různé každodenní aktivity přímo v domově.
 

You Might Also Like