Jak správně naložit s energiemi

Ať už bydlíte v rodinném domě nebo v panelákovém bytě, měli byste ke spotřebě energií přistupovat zodpovědně. Nejde totiž jen o vaše peněženky, ale především o kvalitu životního prostředí, ve kterém budeme žít nejen my, ale i naše děti a jejich potomci.

A proto je důležité se zamyslet, zda bychom nemohli přírodě nějakým způsobem pomoci. Uspořit nějaké peníze za chod domácnosti vám pomohou i naše tipy.

Elektřina

·         Topení: Obecná pravda je, že topit by se mělo plynem, který je levnější. Doporučuje se vhodný termostat s časovačem, díky kterému si můžete nastavit nejvhodnější teplotu v jednotlivých místnostech podle vaší potřeby. Důležité je také zateplení domu a kvalitní okna, která nepropouští chladný vzduch do místnosti. Nezakrývejte radiátory! Zvážit můžete i různé alternativní energetické zdroje vytápění.

·         Osvětlení: Nakupte si úsporné kompaktní žárovky a nezapomínejte na moderní a velmi příjemné LED osvětlení.

·         Elektrické spotřebiče: Při zakoupení nových domácích elektrospotřebičů dbejte na výběr energeticky úsporných spotřebičů. Nenechávejte spotřebiče v pohotovostním režimu. Lednice je jedním z největších odběratelů vaší energii. Dbejte proto nejen na správné nastavení teploty, ale také na pravidelné rozmrazování.

Plyn

·         Vaření: Vaření na plynu se oproti elektřiněvyplatí. Ale je potřeba dodržovat několik zásad. Na hrncích jsou vždy poklice, množství vody je přiměřené, využít můžete i papiňák.

·         Topení: Při topení plynem platí stejná pravidla jako při topení elektřinou.

·         Ohřev vody: V případě potřeby ohřevu malého množství vody se vyplatí ohřátí vody v rychlovarné konvici.

Voda

·         Ohřev vody: V případě potřeby ohřevu malého množství vody se vyplatí ohřátí vody v rychlovarné konvici.

·         Hygiena: Vždy je úspornější sprcha než napouštění plné vany vodou. Toaleta s možností krátkého a delšího splachování vám vodu také ušetří.

You Might Also Like