Pragulic – hlavní město jinak

Představovat Čechovi hlavní město Praha a popisovat Pražský hrad nebo Petřínskou věž, se nám jeví tak trochu jako nošení sov do Athén.
Z toho důvodu bychom rádi naše hlavní město představili z jiného zorného úhlu, chceme ukázat Prahu surovou a bez příkras, nicméně Prahu, která i v této podobě láká turisty.

Dnes se totiž můžete díky projektu Pragulic vydat do pražského podsvětí. Nebudou Vás provázet průvodci cestovních kanceláří, ale na slovo vzatí odborníci, kterými není nikdo jiný než lidé, kteří si zažili martýrium pražského bezdomovectví a skutečný život na periferii znají velmi dobře.

Vybrat si můžete z devíti průvodců a devíti tras. Zvláště otrlí jedinci si mohou vyzkoušet také 24 hodin bez domova. Specifikum je také program pro manažery Bezdomovecký teambuilding, ale o tom zase jindy.
 

Jak to celé vzniklo?

Jak vlastně projekt Pragulic vznikl?Social Impact Awards je mezinárodní soutěž neziskových projektů. Autory sociálních projektů nejsou již etablovaní odborníci, ale studenti vysokých škol. V roce 2011 se stali výherci soutěže studenti FHS UK Katarina Chalupková, Tereza Jurečková a Ondřej Klügl s projektem Pragulic.

Studenti založili projekt, kdy pražští bezdomovci za peníze provázejí turisty po pražské periferii. Projekt se stal vyhledávaným turistickým cílem. Někdo to může vnímat jako super adrenalin, někdo jako určitou formu voyerství.

Pravdou zůstává, že pro spoustu lidí tyto výlety mohou kromě zajímavé zkušenosti, být hlubokým přínosem především pro studenty humanitárních oborů, ale rozhodně také pro vysoké manažery v rámci posílení občanské zodpovědnosti firem. Osobně se domnívám, že tento výlet velmi prospěje také větším dětem, aby se mohly dotknout jiné reality.

Myslím si, že procházka s Pragulic může skutečně být adrenalinem, ale také může vychovávat k pokoře, zodpovědnosti a může přispět k tomu, aby si člověk čas od času zkorigoval své ideály o světě. A především nabízí obživu lidem bez domova.

You Might Also Like