Turistické regiony

Tuzemský cestovní ruch je velmi důležitý jednak z hlediska rozvoje a pochopitelně také z hlediska ekonomického. Pojďme si Českou republiku rozdělit podle turistických regionů. Pozor, turistický region a kraj nejsou vždy totéž.

Česká republika má 14 krajů (Praha-město, Středočeský, Ústecký, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Liberecký, Královehradecký, Pardubický, Vysočina, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský, Moravskoslezský).
V oblasti cestovního ruchu se setkáte s poněkud odlišným dělením a to na turistické regiony, protože turistu nezajímá administrativní členění, ale určitá lokalita, která se může překrývat s více kraji.

Od roku 2010 se na území České republiky nachází celkem 17 turistických regionů. Turistické regiony se dále člení do turistických oblastí, kterých je dohromady 40. Jednotlivé turistické oblasti se dále člení do mirkroregionů, kterých je dohromady 564.
 

Regiony a oblasti cestovního ruchu

1. Turistický region Praha tvoří turistická oblast Praha.

2. Turistický region Střední Čechy – tvoří 3 turistické oblasti – střední Čechy jih, střední Čechy západ, střední Čechy severovýchod (Polabí).

3. Turistický region Jižní Čechy tvoří turistická oblast jižní Čechy.

4. Turistický region Šumava tvoří turistická oblast Šumava.

5. Turistický region Plzeňsko a Český les tvoří dvě turistické oblasti – Plzeňsko a Český les.

6. Turistický region Západočeské lázně tvoří turistická oblast západočeské lázně.

7. Turistický region Severozápadní Čechy tvoří tři turistické oblasti – České středohoří a Žatecko, Krušné hory a Podkrušnohoří, České Švýcarsko.

8. Turistický region Českolipsko a Jizerské hory tvoří dvě turistické oblasti Českolipsko, Jizerské hory.

9. Turistický region Český ráj tvoří turistická oblast Český ráj.

10. Turistický region Krkonoše a Podkrkonoší tvoří turistická oblast Krkonoše a Podkrkonoší.

11. Turistický region Královehradecko tvoří tři turistické oblasti – Kladské pomezí, Hradecko, Orlické hory a Podorlicko.

12. Turistický region Východní Čechy má čtyři turistické oblasti – Pardubicko, Chrudecko-Hlinecko, Králický Sněžník, Českomoravské pomezí.

13. Turistický region Vysočina tvoří turistickou oblast Vysočina.

14. Turistický region Jižní Morava tvoří turistické oblasti Znojemsko a Podyjí, Pálava a Lednicko-valtický areál, Brno a okolí, Moravský kras a okolí.

15. Turistický region Východní Morava tvoří turistické oblasti Slovácko, Kroměřížsko, Valašsko, Zlínsko a Luhačovicko.

16. Turistický region Střední Morava a Jeseníky tvoří turistické oblasti střední Morava, Jeseníky západ.

17.Turistický region Severní Morava a Slezsko tvoří turistické oblasti Beskydy-Valašsko, Těšínské Slezsko, Ostravsko, Poodří a Moravské Kravařsko, Opavské Slezsko, Jeseníky východ.

You Might Also Like